Thursday, March 27, 2008

Malování na hedvábí

Pracovní postup

1. Vlhký šátek rozložíme a protilehlé rohy shrnujeme po úhlopříčce jeho středu.

2. Šátek ve středu uchopíme do rukou a kroutíme jej v prstech proti sobě k oběma koncům.

3. Při kroucení látkou se šátek v určitém okamžiku tlakem v polovině přeloží.

4. Pokračujeme v kroucení přeloženého šátku silou až do momentu, kdy to již nejde.

Vzniklý pletenec zkroucené látky zajistíme provázkem proti rozmotání a necháme uschnout.

Po dokonalém vyschnutí pletenec zkroucené látky rozmotáme a šátek je připraven k nošení.

Tuesday, March 25, 2008

Barvy na hedvábí

Barvy na hedvábí
koupíme ve výtvarných potřebách. Jejich nabídka je poměrně široká, takže své oblíbené odstíny bychom měli objevit bez problémů. Kromě barev ONE, které se musí míchat a i jejich fixace je složitější, se můžeme setkat s německými barvami JAVANA se škálou 68 odstínů, 50 ml balení cca za 105 Kč, dále francouzskými barvami SETASILK s nabídkou 30 odstínů, 45 ml za 95 Kč či švýcarskými barvami MARABU v 55 odstínech, 50 ml za 125 Kč.
Hedvábí
Dostaneme buď jako metráž, nebo již jako hotové šátky, šály, kravaty apod., většinou ve výtvarných potřebách či ve výše uvedené galerii. Škála hedvábných látek se pohybuje od hodně jemné tenoučké až po hrubší, se strukturou pytloviny, to podle konkrétní gramáže. Cena metráže o šíři 90 cm se podle kvality pohybuje od 200 do 700 Kč za běžný metr, bílé hedvábné šátky pořídíte podle jejich velikosti a použitého materiálu za 150 až 700 Kč.
Pracovní postup:

1. Barevný podklad s pozvolným přechodem do původní bílé získáme tak, že šátek lehce smotáme po úhlopříčce, ponoříme do barvy, kterou necháme vzlínat až do požadované výše...

2. Takto připravený šátek pečlivě vypneme do dřevěného rámu a v jeho okrajích jej opatrně přichytíme špendlíky. Pro malování je důležité, aby plocha šátku byla skutečně dokonale rovná...

3. Můžeme začít s vlastním malováním. Navržený motiv si nejprve lehounce předkreslíme tenkým štětcem přímo na šátek, poté - nejlépe širokým štětcem - vybarvíme velké barevné plochy.

4. Chceme-li dosáhnout světlých plošek, dotýkáme se tmavších barevných ploch štětcem namočeným v čisté vodě. Toto místo o několik odstínů zesvětlá, neboť dochází k vymývání barvy.

5. Do světlejší barevné plochy lze naopak efektně vstupovat nanášením tmavšího barevného odstínu. Tvar vzniklé barevné stopy bude vycházet z typu a velikosti použitého štětce.

6. Obrysy dokreslíme konturovacím štětcem a pečlivě vypracujeme všechny detaily. Pro tuto práci budeme potřebovat nejen hodně tenký a kvalitní štěteček, ale i notnou dávku trpělivosti.

7. Hotový šátek necháme vypnutý uschnout a dále postupujete dle návodu na barvách na hedvábí. Většina barev se dnes fixuje velmi jednoduše přežehlením hedvábí po rubové straně.
Dobrá rada:
Hedvábí perte ručně v mýdlovém roztoku teplém maximálně 40 0C.
Žehlete za vlhka žehličku nastavenou na hedvábí.
Úprava hedvábí krešováním neboli mačkáním
Oblíbené nejsou jen hladké hedvábné šátky a šály, zvláště mladá móda miluje mačkaný vzhled pro jeho ležérnost i nenáročnou údržbu. Původně hladký šátek či šálu změníme na krešovaný velmi jednoduše. Na této technice je příjemné, že pouhým namočením a vyžehlením můžeme krešované hedvábí uvést do původního - hladkého stavu.

Wednesday, March 19, 2008

Malování na hedvábí

Malujeme
Pomocí štětce pokryjeme plochu šátku v několika vrstvách barvami. Lze začít například jednoduchými geometrickými tvary ve světlejších odstínech a postupně je překrývat tmavšími tóny tak, abychom podkladovou kresbu zcela nezakryli. Barvy se do sebe začnou navzájem vpíjet a vytvářet abstraktní obrazce.
Solíme
Chceme-li zvýraznit abstraktnost obrazců a prolínání barev, použijeme ještě sůl. Opatrně ji nasypeme - opět můžeme vytvářet obrazce - na ještě nezaschlou barevnou plochu a necháme sůl vytvořit její vlastní vzor.
Po zaschnutí ze šátku vymneme zrnka soli a celou barevnou kreaci fixujeme zažehlením.
(Nezapomeňte, že způsob fixace se může u jednotlivých typů barev lišit a řiďte se tedy doporučením výrobce, které by mělo být uvedeno na obalu.)

**
Malované hedvábné šátky
Půjdete-li po Újezdě na pražské Malé Straně, nemůžete minout galerii s půvabnou keramikou, obrázky a malovanými hedvábnými šátky připomínajícími odložená motýlí křídla. Pokud člověk vejde a promne tento šátek mezi prsty, iluze je naprosto dokonalá.
Možná proto je nošení šátku z tohoto materiálu tak příjemné. Jeho dotyk je skutečně jako pohlazení. A pokud nechceme nosit bílý, nebo si vymalovaný podle našich představ v žádné galerii nevybereme, nic nám nebrání si takový šátek namalovat sami.
Připravíme si barvy, nejlépe několik typů a velikostí štětců, mističku na míchání barev (jestliže zvolíme barvy, které se musí míchat), hedvábný šátek nebo šálu...

Monday, March 17, 2008

Malování na hedvábí

Malujeme na hedvábí
Přírodní hedvábí jako materiál, který lze zajímavě výtvarně zpracovávat, vám i nám natolik učarovalo, že se k němu po krátké odmlce opět vracíme. Základy malování na hedvábí s podrobným postupem a dobrými radami jste našli v červencovém čísle Praktika. Dnes vás seznámíme s další výtvarnou technikou, využívající nejen efektu vzájemného vpíjení barev, ale vytvářející dokonce zcela samostatně zajímavé kresby, a to s pomocí obyčejné soli.
Příprava materiálu
Připravíme si hedvábný materiál (může to být šátek, šála, ale i hedvábná metráž), dřevěný rám, špendlíky, štětce, sůl a barvy (pro tuto techniku se osvědčily barvy THERMO SILK, které se po zaschnutí jednoduše fixují zažehlením) a můžeme začít.
Hedvábí nejprve pečlivě vypneme do dřevěného rámu, v jehož okrajích ho opatrně přichytíme špendlíky. Rám s napnutým hedvábím si umístíme nad plochu, která se snadno umyje, protože se při této technice často stává, že barva steče.
Dopředu si pečlivě rozmyslíme, jaké chceme docílit barevnosti. Volíme barvy, které spolu navzájem ladí a jejichž vzájemné prolínání bude příjemné, působivé a dobře kombinovatelné s oblečením.

Thursday, March 13, 2008

Lampion čarodějnice

LAMPION ČARODĚJNICE
Potřebujeme:
Čtvrtku, složku průsvitných transparentních papírů, krepový papír nebo vlnu, suchou trávu apod. na vlasy, kulatou krabičku od sýrů, víčko od plastové láhve, konzumní svíčku, tenký drátek, na níž lampion zavěsíme, pravítko, krejčovský metr, řezák na papír, nůžky, lepidlo v tyčince, vteřinové lepidlo, šídlo nebo silnou jehlu, lněnou fermež nebo stolní olej, štětec, barevné fixy nebo anilínky.

Pracovní postup:
1. Dno se svíčkou vyrobíme podle předchozího postupu. Na čtvrtku narýsujeme základní tvar (37,5x23 cm) a vystřihneme. Od středu papíru odměříme 5,5 cm na obě strany (průměr základny) pro obličejovou část.
2. Na vyznačenou část si tužkou nakreslíme obličej čarodějnice. Papír nařízneme a nůžkami vystřihneme oči, ústa – zuby, vrásky aj. Vybereme si transparentní papíry, kterými budeme vystřižená místa podkládat.
3. Některá místa můžeme nechat jen proříznutá (vrásky). Čtvrtku s vystřihanými otvory položíme na papír a otvory obkreslíme a zvětšíme o 1-1,5 cm. Hotový střih přiložíme na transparentní papír, obtáhneme a vystřihneme.
4. Prostříhanou čtvrtku dle libosti pomalujeme fixy nebo anilínkami. Nebojme se ani divokých kombinací kontrastních barev, které vhodně doplní barvu průsvitného papíru, po prosvícení svíčkou získáme skvělý efekt.
5. Pomalovanou čtvrtku obrátíme na rub a pomocí lepidla na papír přelepíme díry očí a úst připraveným transparentním papírem. Chceme-li získat zajímavé barevné odstíny, můžeme různě barevné papíry lepit přes sebe.
6. Větší průsvitnosti lampionu s čarodějnicí dosáhneme promaštěním čtvrtky. Nemáme-li lněnou fermež, postačí obyčejný olej na vaření. Olej nanášíme hadříkem, houbičkou nebo štětcem nejlépe na slepený lampion. Necháme 24 hodin zaschnout.
7. Při natírání olejem dáváme pozor, abychom si nezamastili dno a barevné papíry. Z krepového papíru si nastříháme proužky, které uprostřed přehneme a přilepíme. Do uschnutí zafixujeme kolíčkem. Ofinku můžeme přistřihnout.

8. Podle předcházejícího pracovního postupu připevníme drátek na zavěšení a na něj tyčku. Také jej ale můžeme zavěsit na verandu nebo jen postavit do trávy. Lampion s hořící svíčkou však nikdy nenecháváme bez dozoru.

RADY A TIPY
1/ Čtvrtku, z níž vyrábíme lampion, je vhodnější mastit až po slepení, neboť na mastném papíru lepidlo špatně drží.
2/ Lampion z barevného papíru, který chceme zprůsvitnit vpichy ve tvaru různých ornamentů, můžeme zdobit i hotový, pokud jako podložku pro vpichy použijeme molitanovou houbičku.
3/ Chceme-li papír propichovat před slepením lampionu, jako podložka nám vhodně poslouží rulička toaletního papíru. Techniku vypichování lze snadno kombinovat s prostřiháváním otvorů a podlepováním transparentními papíry.
4/ Barevný papír můžeme ozdobit i prostříháváním. Po celé ploše připraveného papíru na lampion nakreslete např. hvězdičky. Papír nařízněte a nůžkami vystřihněte.
5/ Vlasy čarodějnice lze vyrobit i z vlny, provázků nebo suché trávy.
6/ Místo víčka krabičky můžeme na horní okraj lampionu přilepit zevnitř proužek čtvrtky (1-1,5 cm široký), který bude o 5 cm přečnívat. Po přilepení dna slepíme svislý spoj a vršek lampionu prodlouženým koncem papírového proužku zafixovat. 7/ Aby se svíčka v lampionu nekácela, připevníme ji následným způsobem: Čajovou svíčku necháme hořet, až se vytvoří dost tekutého vosku. Ten nalijeme do víčka od plastové lahve a svíčku do něj zasadíme. Po ztuhnutí víčko přilepíme vteřinovým lepidlem ke kolečku vystřiženému z kartonu, které odpovídá vnitřnímu průměru dna lampionu. Svíčka se tak dá snáze vyměnit. Dia 14A
8/ Další způsob zdobení lampionu vytvoříme pomocí mastných pastelů (voskovek). Použijeme obyčejný balicí papír, který plošně pokreslíme pestrobarevným a veselým dekorem. Voskovou kresbu pak přes papír pomocí žehličky rozpustíme a papír tak promastíme. Nezapomeneme vynechat proužek svislého spoje, na vosk lepidlo špatně chytá.
9/ Další typ lampionu vytvoříme z pauzovacího papíru. Ten nejdříve přilepíme papírovou lepenkou k dřevěné desce, aby se během práce s lepidlem nekrabatil. Potom si z barevných transparentních papírů nastříháme různé geometrické tvary a nalepíme přes sebe.
10/ Na pauzovací papír je vhodnější transparentní papíry lepit tuhým lepidlem v tyčince – není tak vlhké jako lepidlo v tubě a papír se nekrabatí.
11/ Místo víčka od plastové lahve je vhodnější použít kovový uzávěr od láhve s lihovinou, který na rozdíl od platového víčka nehoří.
12/ Na lampiony určené k zavěšení připevníme drát s očkem, ty, které budou stát v trávě nebo na stole, můžeme ponechat bez drátu.

Tuesday, March 11, 2008

Lampiony pro zahradní slavnost

LAMPIONY PRO ZAHRADNÍ SLAVNOST
Chystáte se uspořádat dětem zahradní slavnost? Léto je k tomu jako stvořené. S nastávajícím podvečerem by nemělo chybět ani příhodné osvětlení. Světlo lampionů rozmístěných v trávě, rozestavěné po stole i rozvěšené po stromech dodá celé slavnosti jedinečnou atmosféru. Děti budou nadšené a určitě neodmítnou se na výrobě lampionů podílet. Možná se vám kouzelná atmosféra tvořená rozmístěnými světýlky zalíbí natolik, že lampiony využijete i k posezení s partnerem nebo přáteli v zahradě nebo na terase domku či alespoň na balkoně. Už proto, že se v létě venku tak příjemně sedí.

ZÁKLADNÍ TVAR LAMPIONU
Potřeby a pomůcky:
Kulatou krabičku od tavených sýrů, víčko od plastové lahve, nebo kovové víčko, papír, konzumní svíčku, tenký drátek, tyčku, na níž lampion zavěsíme, pravítko, krejčovský metr, řezák na papír, nůžky, lepidlo v tyčince, vteřinové lepidlo, šídlo nebo silnou jehlu, dřevěné kolíčky na prádlo.

Pracovní postup:

1. Spodní část krabičky očistíme, krejčovským metrem změříme její obvod, přidáme 1-1,5 cm na záložku a určíme si výšku lampionu. V našem případě jsme získali rozměry 37,5x19 cm. Narýsujeme je na papír a vystřihneme.

2. Vyznačíme si střed krabičky, která bude dnem lampionu. Na značku přilepíme vteřinovým lepidlem umělohmotné víčko. Do víčka nejlépe pasuje konzumní svíčka. Pro větší stabilitu ji můžeme zalít voskem.

3. Horní okraj lampionu zpevníme horním víčkem krabičky, z níž jsme vystřihli střed. Lepidlem na papír potřeme prvních 5 cm obou okrajů papíru a pomocí kolíčků přichytíme dno i horní okraj. Necháme zaschnout.

4. Po zaschnutí natřeme okraje lepidlem až do konce a papír pomalu natáčíme na obvody krabiček. Postupným otáčením lampion mírně přitlačujeme k podložce a zevnitř lepené díly uhlazujeme nehtem nebo kávovou lžičkou.

5. Když máme horní a spodní okraje papíru přilepené a lepidlo je zaschlé, slepíme v šíři 1-1,5 cm. Svislý spoj bude pevnější, otočíme-li lampion spojem k podložce a zevnitř uhladíme nehtem nebo kávovou lžičkou.

6. Šídlem nebo silnou jehlu propíchneme horní okraj na dvou protilehlých místech. Ustřihneme si asi 40 cm dlouhý drátek, jeho konce prostrčíme propíchnutými okraji lampionu a zajistíme omotáním konců kolem držadla.

7. Drát uprostřed zkroutíme a 3x otočíme - vznikne tak závěsné očko. Tím provlékneme ještě 10 cm dlouhý drátek zase jím 3x otočíme, abychom vytvořili druhé očko, které pomocí zbylých konců připevníme k dřevěné tyčce.

8. Hotovým lampionem musí hořící svíčka prosvítat. Je několik způsobů, jak toho lze docílit. My jsme volili propíchání lampionu šídlem, přičemž vpichy tvoří rozličné ornamenty. Složitější je vhodné si předkreslit.